Wentylacja w domu – świeże powietrze przez całą dobę

29 kwietnia, 2021

Dobrze dobrana wentylacja to zdecydowanie ta, która zapewni nam odpowiednia jakość powietrza niezależnie od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych i temperatury. Będzie to więc dokładnie taka, która latem schładza mieszkanie, a zimą nie powoduje dużej utraty ciepła. Brak systemu wentylacji może być uciążliwy szczególnie w przypadku domów nowo postawionych i dobrze wyizolowanych, w których niemożliwe jest uzyskanie wymiany powietrza poprzez wentylację grawitacyjną. To prosty sposób do powstawania zaparowanych i zawilgoconych szyb, zaduchu czy uzyskania grzyba na ścianach.

Wentylacja mechaniczna pozwala zachować wysoką jakość powietrza

Wentylacja pozwala na wymianę powietrza w pomieszczeniach. Zużyte powietrze usuwane jest więc na zewnątrz, a w jego miejsce napływa świeże. Jeśli proces ten nie zachodzi, w danym pomieszczeniu będą gromadzić się różne zanieczyszczenia, takie jak między innymi dwutlenek węgla, kurz czy roztocza. Dodatkowo duże stłoczenie pary i wilgotnego powietrza może powodować powstawanie grzybów i pleśni w pomieszczeniu. Jeśli więc zależy Ci na pozbyciu się problemów z odpowiednią cyrkulacją powietrza, aby atmosfera panująca w pomieszczeniu była przyjemna, najlepiej już na etapie projektowania i budowania warto rozważyć projekt i montaż systemu wentylacji. 

Jakie są konsekwencje zanieczyszczenia powietrza w domu?

Długie przebywanie w pomieszczeniach o złej jakości powietrza jest bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia, bowiem powoduje problemy takie jak między innymi:

  • ból i zawroty głowy,
  • senność,
  • osłabienie,
  • brak koncentracji,
  • rozkojarzenie,
  • wyczerpanie itd. 

Dzięki zamontowanej w swoim domu wentylacji możesz spać spokojnie

Duże stłoczenie szkodliwych czynników może powodować podrażnienie i choroby górnych dróg oddechowych. Nie należy więc lekceważyć tego zagrożenia. W sytuacji, w której posiadamy wydajny system wentylacji, nie musimy obawiać się o nieprzyjemności, ponieważ wszelkie zanieczyszczenia wraz ze zużytym powietrzem zostaną z niego usunięte. Poza pozbyciem się wirusów, bakterii, kurzu i innych drobnoustrojów może pozwolić usunąć nam dwutlenek węgla czy nawet gaz w przypadku nieprawidłowego działania urządzeń gazowych. Pomoże także w przypadku nadmiernej eskalacji wilgoci i zapachów, które nieustannie gromadzą się w naszych wnętrzach.  

Zanieczyszczone powietrze negatywnie wpływa także na stan budynków 

Zła jakość powietrza i brak wentylacji szkodzi nie tylko domownikom, ale budynkowi. Wilgoć przenikająca przez mury może znacznie uszkodzić konstrukcję, dzięki czemu możemy mieć do czynienia z pęczniejącymi panelami, parkietem czy wszechobecnym grzybem na ścianach. Z kolei duże stężenie dwutlenku węgla w pomieszczeniu powoduje objawy obniżonego samopoczucia takie jak zmęczenie, niska koncentracja czy jakość snu. Gdy nie mamy zamontowanego systemu wentylacji, poziom CO2 w każdym domu przekracza dopuszczalne normy. 

Wentylacja to dobre rozwiązanie niezależnie od sytuacji 

Rozwiązania wentylacji mechanicznej sprawdzi się w każdym miejscu i budynku. Dzięki temu znacznie zaoszczędzimy wydatki związane ze skutecznym ogrzewaniem pomieszczeń przy jednoczesnym stałym dopływie powietrza świeżego w budynku. Choć najczęściej wspomina się o nim w przypadku nowego budownictwa, ten system wymiany powietrza sprawdzi się świetnie jako alternatywa dla mało ekonomicznej wentylacji grawitacyjnej w starych budynkach. W poszukiwaniu odpowiednich rozwiązań warto zadbać o wysoką jakość i sprawdzonego  dostawcę, takiego jak nasza firma Thermico.pl. 

Ostatnie
realizacje

Pracujemy zawsze na 100%. Sprawdź co u nas słychać.

Dom jednorodzinny w Krakowie

Data realizacji: Sierpień 2023 Lokalizacja: Kraków woj. Małopolskie Zadanie: Ogrzewanie nadmuchowe, klimatyzacja i rekuperacja zasilane pompą[…]

Czytaj całość
Dom jednorodzinny w Kłaju

Data realizacji: Lato 2023 Lokalizacja: Kłaj woj. Małopolskie Zadanie: Ogrzewanie nadmuchowe i klimatyzacja. System ogrzewania nadmuchowego[…]

Czytaj całość
Dom jednorodzinny w Żorach

Data realizacji: Grudzień 2023 Lokalizacja: Żory woj. Śląskie Zadanie: Ogrzewanie nadmuchowe, klimatyzacja i rekuperacja. System ogrzewania[…]

Czytaj całość

Potrzebujesz oferty?
Skontaktuj się z nami

lub zadzwoń teraz: +48 663 213 032