Parafia Św. Kazimierza Królewicza w Białymstoku

Inwestycja:
Wentylacja kościoła

Lokalizacja:
Białystok

17 czerwca, 2019

Prace w kościele pw. Św. Kazimierza Królewicza w Białymstoku polegały na zaprojektowaniu i montażu skutecznej wentylacji mechanicznej – wywiewnej.

Kościół jest stosunkowo nowym budynkiem. Wybudowany w 1981 roku, od początku nie posiadał skutecznej wentylacji. W pierwszych latach funkcję tę pełniło uchylne okno na froncie obiektu. Z upływem czasu zastąpiono je witrażem zamontowanym na stałe co już całkowicie zablokowało przepływ powietrza. Kościół o potężnej kubaturze, rzędu 22.000 m³ pozostawiony został bez żadnej wentylacji, co w upalnych miesiącach letnich powodowało dyskomfort u wiernych i księży uczestniczących w religijnych obrzędach. Wewnątrz budynku było gorąco i duszno. Często kończyło się to kłopotami z oddychaniem wśród osób starszych, omdleniami i dusznościami. Nabożeństwa odbywały się wtedy w dolnym kościele, który znajduje się w piwnicach budynku.

Montaż wentylacji w kościele

Montaż wentylacji nie jest dla Thermico skomplikowaną realizacją. Pierwotny plan przewidywał wykorzystanie jednego okna dachowego do umieszczenia wentylatora wyciągowego. Utrudnieniem okazała się być architektura budynku. Lokalizacja okien dachowych powoduje, że  jakikolwiek serwis wentylacji w kościele wiązałby się z ustawianiem rusztowań lub użyciem podnośnika. Takich utrudnień i prac na wysokości 20 m za wszelką cenę chciał uniknąć proboszcz parafii, stąd konieczne było znalezienie rozwiązania alternatywnego.

Po szczegółowych oględzinach pomieszczeń kościoła trafiliśmy na niewielką przybudówkę ze strychem, gdzie z powodzeniem mogliśmy zainstalować konieczną instalację. W jej skład wchodził przede wszystkim wentylator wyciągowy o przepływie powietrza rzędu 23.000 m³/h, co pozwala na całkowitą wymianę powietrza w obiekcie w ciągu niespełna jednej godziny. Za wyrzutnię powietrza posłużyło okno dachowe nad przybudówką. Pobór powietrza z wnętrza kościoła odbywa się za pomocą wewnętrznych okien umieszczonych pomiędzy strychem a prezbiterium. Okna, w których umieściliśmy instalację wyciągową, są zamaskowane malowidłami sakralnymi. Wentylacja w kościele pw. Św. Kazimierza Królewicza w Białymstoku to świetne rozwiązanie poprawiające komfort wiernych i księży. Montaż przebiegł bezinwazyjnie i bez konieczności przeprowadzania skomplikowanych prac remontowo – budowlanych.

Niski poziom emisji hałasu

Dodatkowe wyzwanie stanowił poziom hałasu, jaki generuje wentylacja mechaniczna. Wentylator o tak dużej wydajności nie może być bezgłośny. Problem rozwiązany został dzięki starannemu projektowi instalacji, oraz jej wykonanie z materiałów o podwyższonych właściwościach wygłuszających. Obecnie wentylator wyciągowy pracować może z pełną mocą podczas mszy i innych obrzędów kościelnych. Wentylacja w kościele pw. Św. Kazimierza Królewicza w Białymstoku jest wyjątkowo cicha.

Ostatnie
realizacje

Pracujemy zawsze na 100%. Sprawdź co u nas słychać.

Dom jednorodzinny w Krakowie

Data realizacji: Sierpień 2023 Lokalizacja: Kraków woj. Małopolskie Zadanie: Ogrzewanie nadmuchowe, klimatyzacja i rekuperacja zasilane pompą[…]

Czytaj całość
Dom jednorodzinny w Kłaju

Data realizacji: Lato 2023 Lokalizacja: Kłaj woj. Małopolskie Zadanie: Ogrzewanie nadmuchowe i klimatyzacja. System ogrzewania nadmuchowego[…]

Czytaj całość
Dom jednorodzinny w Żorach

Data realizacji: Grudzień 2023 Lokalizacja: Żory woj. Śląskie Zadanie: Ogrzewanie nadmuchowe, klimatyzacja i rekuperacja. System ogrzewania[…]

Czytaj całość

Potrzebujesz oferty?
Skontaktuj się z nami

lub zadzwoń teraz: +48 663 213 032