Parafia Bałta Ukraina styczeń 2022

20 marca, 2023

Data realizacji: styczeń 2022

Cel: Pompa ciepła

W 2014 roku  zainstalowaliśmy ogrzewanie nadmuchowe w kościele w Bałcie na Ukrainie. Źródło ciepła stanowił piec nadmuchowy zasilany gazem ziemnym. Piec pobierał powietrze z kościoła, podgrzewał je i ponownie wdmuchiwał na kościół. Dystrybucja powietrza odbywała się poprzez instalację kanałową, a sam nawiew poprzez estetycznie ukryte kratki nawiewne. W tamtym czasie gaz był tani szczególnie w Ukrainie. Natomiast obecnie gaz jest bardzo drogi i stąd pomysł  aby do systemu nadmuchowego dołożyć pompę ciepła, która jest zasilana energią elektryczną i za jej pomocą ogrzewać kościół. 

Aby zobrazować koszty ogrzewania w Ukrainie, 1m3 gazu kosztuje 35 hrywien a 1kWh kosztuje 1,6hrywny. Z 1m3 gazu otrzymujemy w przybliżeniu 10kW energii cieplnej, i to za 35hrywien. Jest to niemalże dwa razy drożej w stosunku do ogrzewania energia elektryczną.

Aby temu zaradzić w ostatnim tygodniu stycznia 2022 byliśmy w Bałcie instalować pompę ciepła. Prace polegały na dołożeniu do pieca nadmuchowego modułu pompy ciepła. Użyłem słowa modułu ponieważ pompa ciepła to zespół urządzeń składający się z jednostki wewnętrznej instalowanej przy piecu nadmuchowym w kotłowni i jednostka zewnętrzna czyli sama pompa, instalowana na zewnątrz budynku. Całość jest sterowana termostatem programowalnym w cyklu dobowo tygodniowym z możliwością sterowania zdalnego z aplikacji na smartfonie. W ten o to prosty sposób rozbudowaliśmy system ogrzewania nadmuchowego o drugie źródło ciepła. Można powiedzieć, że zbudowaliśmy system hybrydowy a więc ogrzewanie za pomocą dwóch źródeł ciepła – gaz ziemny i pompa ciepła. Dodatkowo pompa zapewni klimatyzację w okresie letnim.

Jeśli chodzi o koszty eksploatacyjne to przy temperaturach zewnętrznych w styczniu 2022 pompa zużywała  około 110 – 130kWh na dobę ogrzewając kościół o pow. około 200m2  do temperatury 12stC, co przeliczając na złotówki  wynosi około 30 do 34zł/dobę. Myślę że niejeden proboszcz w Polsce chciałby się zmykać w takich kosztach ogrzewania kościoła.

Chciałbym zaznaczyć że mając ogrzewanie nadmuchowe spokojnie możemy je zmodernizować i rozbudować o dodatkowe źródło ciepła jakim jest pompa. Wówczas będziemy mogli ogrzewać zarówno gazem jak i pompą zasilaną energią elektryczną. Wszystko w zależności od aktualnych cen surowców na rynku i zwykłej kalkulacji co się w danym momencie opłaca. Poza tym  pompa  służy nie tylko do ogrzewania ale także  do klimatyzacji w okresie letnim.  Warto pamiętać że zyskujemy dodatkową funkcjonalność – nie tylko ogrzewanie ale także klimatyzacje latem.

Ostatnie
realizacje

Pracujemy zawsze na 100%. Sprawdź co u nas słychać.

Dom jednorodzinny w Krakowie

Data realizacji: Sierpień 2023 Lokalizacja: Kraków woj. Małopolskie Zadanie: Ogrzewanie nadmuchowe, klimatyzacja i rekuperacja zasilane pompą[…]

Czytaj całość
Dom jednorodzinny w Kłaju

Data realizacji: Lato 2023 Lokalizacja: Kłaj woj. Małopolskie Zadanie: Ogrzewanie nadmuchowe i klimatyzacja. System ogrzewania nadmuchowego[…]

Czytaj całość
Dom jednorodzinny w Żorach

Data realizacji: Grudzień 2023 Lokalizacja: Żory woj. Śląskie Zadanie: Ogrzewanie nadmuchowe, klimatyzacja i rekuperacja. System ogrzewania[…]

Czytaj całość

Potrzebujesz oferty?
Skontaktuj się z nami

lub zadzwoń teraz: +48 663 213 032