Ocieplenie pianką PUR – zalety

2 czerwca, 2021

Pianka poliuretanowa jest materiałem termoizolacyjnym, znanym od dawna i stosowanym w dużych obiektach, takich jak chłodnie. Jej montowanie nie jest natomiast popularne w domach jednorodzinnych. Warto jednak zastanowić się nad tego typu izolacją, ponieważ ma ona wiele zalet.

Piana PUR – rodzaje

Na rynku można spotkać obecnie trzy rodzaje piany poliuretanowej. Pierwszy z nich to piana otwartokomórkowa, którą nanosi się, wykorzystując specjalny agregat. Analogiczny sposób montażu występuje także w przypadku drugiego rodzaju piany – piany zamkniętokomórkowej. Ostatni rodzaj to płyta z pianki zamkniętokomórkowej, którą cechuje twardość i wytrzymałość, jednak przy układaniu należy ją docinać w odpowiedni sposób, podczas gdy piana otwartokomórkowa i zamkniętokomórkowa dopasowuje się do kształtu, jaki posiadają izolowane miejsca. Materiał ten lepiej sprawdzi się zatem w przypadku miejsc o skomplikowanej konstrukcji, np. na poddaszach. 

Najważniejsze zalety pianki poliuretanowej

Piana PUR ma wiele zalet, przez co jej zastosowanie do izolacji zamiast tradycyjnej wełny lub styropianu może przynieść wymierne korzyści. Wśród najważniejszych plusów ocieplenia pianą poliuretanową wymienić można zwłaszcza:

  • tańsze koszty ogrzewania domu, 
  • szybki montaż.

Niższy koszt ogrzania domu ocieplonego pianą poliuretanową wynika z faktu, że materiał ten ma wysokie właściwości termoizolujące. Dzięki usunięciu mostków cieplnych ciepło nie ucieka z najbardziej czułych miejsc domu, co z kolei prowadzi do zatrzymania ciepła w miesiącach zimowych oraz do blokowania napływu gorąca w miesiącach letnich. Znacznie łatwiej będzie zatem utrzymać temperaturę na komfortowym poziomie, a brak niepotrzebnej straty ciepła pozwoli na zmniejszenie opłat za prąd oraz opał. 

Montaż pianki jest także szybki, bowiem materiał wystarczy rozpylić. W dalszej kolejności piana utwardza się i zwiększa objętość. Na tym etapie prace są zakończone, zatem wyspecjalizowanej ekipie zajmują znacznie mniej czasu niż w przypadku użycia innych materiałów izolacyjnych. Nie sposób także pominąć, że w przypadku ocieplania poddasza, znacznie łatwiej jest zamontować pianę niż wełnę czy styropian. Piana PUR dopasowuje się bowiem do skośnych powietrzni. Potrafi wniknąć nawet w najmniejsze szczeliny, dzięki czemu izoluje znacznie lepiej niż pozostałe materiały wykorzystywane w tym celu. 

Piana poliuretanowa – pozostałe korzyści

Ocieplenie pianą poliuretanową jest warte rozważenia także z kilku innych powodów. Materiał ten posiada bowiem niski współczynnik przenikania ciepła. Cechuje go wysoka przyczepność i trwałość, przez co termoizolacja przez wiele lat pozostaje na niezmienionym poziomie. Co nie mniej ważne, piana jest lekka, dzięki czemu nie obciąża konstrukcji domu. Warto także wspomnieć, że piana ma właściwości paroprzepuszczalne, dzięki czemu nie wchłania wody, a wilgoć w żaden sposób nie zaburza jej właściwości. Ten czynnik z całą pewnością będzie ważny dla osób, którym zależy na zdrowiu. Paroprzepuszczalność powoduje bowiem, iż w naszym domu nie powinien pojawić się grzyb lub pleśń (a przynajmniej nie z powodu materiału zastosowanego do termoizolacji). Materiał przeszedł także odpowiednie testy, w których stwierdzono, że jest on całkowicie bezpieczny dla alergików, jak i dla zwierząt, bowiem nie zawiera alergenów, szkodliwych gazów nie nie pyli. 

Jak widać, piana poliuretanowa ma wiele zalet, dlatego warto rozważyć ten materiał, jeżeli planujemy właśnie wykonywać izolację domu. Niezmiernie ważne jest jednak, aby do montażu ocieplenia wybrać odpowiednią ekipę budowlaną, która posiada wiedzę i umiejętności. Pianę PUR montuje się bowiem szybko, ale tylko w sytuacji, kiedy montujący ma w tym zakresie odpowiednie doświadczenie. 

Ostatnie
realizacje

Pracujemy zawsze na 100%. Sprawdź co u nas słychać.

Dom jednorodzinny w Krakowie

Data realizacji: Sierpień 2023 Lokalizacja: Kraków woj. Małopolskie Zadanie: Ogrzewanie nadmuchowe, klimatyzacja i rekuperacja zasilane pompą[…]

Czytaj całość
Dom jednorodzinny w Kłaju

Data realizacji: Lato 2023 Lokalizacja: Kłaj woj. Małopolskie Zadanie: Ogrzewanie nadmuchowe i klimatyzacja. System ogrzewania nadmuchowego[…]

Czytaj całość
Dom jednorodzinny w Żorach

Data realizacji: Grudzień 2023 Lokalizacja: Żory woj. Śląskie Zadanie: Ogrzewanie nadmuchowe, klimatyzacja i rekuperacja. System ogrzewania[…]

Czytaj całość

Potrzebujesz oferty?
Skontaktuj się z nami

lub zadzwoń teraz: +48 663 213 032