Nowoczesne wnętrza bez grzejników – ogrzewanie powietrzem

28 maja, 2021

Już od dłuższego czasu grzejniki nie muszą stanowić topornego i często niezbyt estetycznego elementu wyposażenia wnętrz. Jednym z ciekawszych sposobów na zwiększenie temperatury w pomieszczeniach w czasie chłodnych dni, jest ogrzewanie powietrzem.

Czym jest ogrzewanie nadmuchowe?

Ogrzewanie nadmuchowe to metoda niezwykle popularna w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, która w Polsce dopiero co zaczyna budzić zainteresowanie. Jak takie ogrzewanie działa? Powietrze pobierane jest z domu oraz częściowo z czerpni zewnętrznej i transportowane jest do pieca nadmuchowego gdzie ulega podgrzaniu do odpowiedniej temperatury. Tego typu urządzenie, do prawidłowego działania musi posiadać odpowiednie źródło zasilania. Możliwości w tym przypadku mogą być trzy:

  • gaz ziemny,
  • propan techniczny,
  • pompa ciepła.

W piecu powietrze zostaje nie tylko podgrzane, ale również i przefiltrowane. Po zakończeniu obu procesów przesyłane jest do poszczególnych pomieszczeń. Do zastosowania ogrzewania nadmuchowego w gospodarstwie domowym niezbędny jest montaż specjalnego układu przewodów, który będzie dostarczał podgrzane powietrze.

W każdym z pomieszczeń przewody nawiewne są zakończone specjalnymi kratkami, które pozwalają na regulację przepływu powietrza zależną od potrzeb czy indywidualnych upodobań. Z ogrzewaniem nadmuchowym nierozerwalnie łączy się konieczność zastosowania przewodów grawitacji wentylacyjnej, które będą odpowiedzialne za usuwania z pomieszczeń zużytego powietrza. Jeżeli nie ma możliwości skorzystania z niej, wówczas dobrą alternatywą będzie zastosowanie wentylacji mechanicznej wywiewnej. Istnieje jeszcze jedna możliwość usunięcia zużytego powietrza z pomieszczeń – można z korzystać z recyrkulacji, czyli techniki polegającej na zassaniu powietrza do przewodu powrotnego i wymieszaniu go ze świeżym.

W systemie ogrzewania nadmuchowego w piecu montowany jest wentylator, którego głównym zadaniem jest wymuszanie obiegu powietrza.

Z czego składa się ogrzewanie nadmuchowe?

Ogrzewanie nadmuchowe składa się z kilku elementów, przy czym dla funkcjonowania całego systemu najważniejsze są trzy z nich:

  • piec nadmuchowy to fundamentalna część tego systemu ogrzewania. Posiada on nie tylko zdolność do filtrowania i ogrzewania powietrza. Dzięki zastosowaniu specjalnych mechanizmów posiada system odprowadzania spalin – tradycyjny bądź kondensacyjny;
  • instalacja nadmuchowa najczęściej przyjmuje postać prostokątnych kanałów, które transportują powietrze zarówno do pieca nadmuchowego, jak i do poszczególnych pomieszczeń (po ogrzaniu i przefiltrowaniu);
  • kratki nadmuchowe – to właśnie poprzez nie powietrze po ogrzaniu transportowane jest bezpośrednio do pomieszczenia. Takie kratki w zależności od potrzeb i preferencji mogą być montowane zarówno na suficie, jak i podłodze czy ścianie. Dzięki możliwości sterowania strumieniem powietrza przedostającym się do pomieszczenia można dowolnie sterować stopniem ogrzewania.

Powyższe elementy to podstawa instalacji ogrzewania nadmuchowego. W zależności od indywidualnych potrzeb istnieje możliwość rozbudowania instalacji.

Dlaczego ogrzewanie nadmuchowe to dobre rozwiązanie?

Stosowanie ogrzewania nadmuchowego ma wiele zalet. Głównym jego atutem jest efektywność – powietrze ogrzewane jest bezpośrednio, bez konieczności podgrzewania czynników pośrednich (woda, grzejniki, podłoga). Dzięki temu, że nadmuch powietrza kierowany jest bezpośredni do pomieszczenia, jego nagrzanie następuję szybko i co najważniejsze równomiernie.

Analizując cechy dostępnych na rynku systemów grzewczych śmiało można stwierdzić, że ogrzewanie nadmuchowe stanowi jedno z najbardziej niezawodnych rozwiązań. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na prostotę działania, a także fakt, że proces grzewczy nie wykorzystuje wody.

Ostatnie
realizacje

Pracujemy zawsze na 100%. Sprawdź co u nas słychać.

Dom jednorodzinny w Krakowie

Data realizacji: Sierpień 2023 Lokalizacja: Kraków woj. Małopolskie Zadanie: Ogrzewanie nadmuchowe, klimatyzacja i rekuperacja zasilane pompą[…]

Czytaj całość
Dom jednorodzinny w Kłaju

Data realizacji: Lato 2023 Lokalizacja: Kłaj woj. Małopolskie Zadanie: Ogrzewanie nadmuchowe i klimatyzacja. System ogrzewania nadmuchowego[…]

Czytaj całość
Dom jednorodzinny w Żorach

Data realizacji: Grudzień 2023 Lokalizacja: Żory woj. Śląskie Zadanie: Ogrzewanie nadmuchowe, klimatyzacja i rekuperacja. System ogrzewania[…]

Czytaj całość

Potrzebujesz oferty?
Skontaktuj się z nami

lub zadzwoń teraz: +48 663 213 032