Jak działa rekuperator?
26 maja, 2021Odpowiednia wentylacja budynku, w którym spędzamy wiele czasu jest bardzo ważna dla zdrowia każdego człowieka. Szczególnie gdy mamy odczynienia z nowoczesnym budownictwem, czyli energooszczędnymi i szczelnymi domami, gdzie wentylacja grawitacyjna nie działa bez odpowiedniego rozszczelnienia. Niewentylowany dom może być przyczyną złego samopoczucia, bólu głowy, bezsenności. Powietrze może zawierać wiele alergenów, wirusów, bakterii i grzybów, a także jest przyczyną zawilgoconych ścian. Z pomocą przychodzi rekuperator, który jest gwarancją dostępu do świeżego powietrza w domu, oczyszcza ze smogu, kurzu, bakterii, wirusów i nieprzyjemnych zapachów.
Czym jest rekuperator?
Rekuperator jest centralnym urządzeniem wentylacji mechanicznej. Pozwala on na zmniejszenie strat energii cieplnej powstałych w wyniku wentylacji domu, odzyskując ciepło z powietrza wentylacyjnego. Działa na zasadzie ogrzewania świeżego powietrza, które napływa do pomieszczeń ciepłem powietrza z nich wywiewanego. Jest to bardzo nowoczesne i coraz bardziej popularne rozwiązanie na rynku budowlanym, ze względu na generowanie oszczędności. Odzyskuje się ciepło, dostarczając zewnętrzne, świeże i filtrowane powietrze pozbywając się powietrza już zużytego z wysoką zawartością CO2. To bardzo komfortowe rozwiązanie ze względu na wymianę przez cały rok, bez potrzeby wietrzenia pomieszczeń, a tym samym strat cennej energii.
Korzyści, jakie daje zamontowanie rekuperatora
Zakup rekuperatora może dać wiele wymiernych korzyści zarówno dla zdrowia, jak i kieszeni użytkownika. Daje możliwość dużych oszczędności na kosztach ogrzewania budynku nawet do 40%, ze względu na odzyskiwanie ciepła. W sytuacji zastosowania wymienników przeciwprądowych może osiągnąć sprawność odzysku ciepła nawet około 95%. Dzieje się tak ze względu na przekazywanie ciepła powietrzu świeżemu przez powietrze wywiewane, usuwane z domu. Dlatego centralne ogrzewanie nie musi uzupełniać dużych niedoborów temperatur, tylko znacznie mniejsze, które są między powietrzem wywiewanym a nawiewanym. Kolejną korzyścią z montażu rekuperatora jest fakt dostarczania czystszego powietrza w przeciwieństwie z wentylacją tradycyjną, która nie posiadają filtrów oczyszczających powietrze.. W ofertach są dostępne również filtry dla alergików, filtry węglowe, jonizatory czy czujniki wilgotności i CO2. Oczyszcza powietrze z kurzu, smogu, pleśni i grzybów, wirusów i bakterii. Dzięki całodobowej wymianie przefiltrowanego powietrza wpływa znacząco na poprawę samopoczucia i lepszy sen, a także zapobiega chorobom.
Instalacja rekuperatora
Wentylację mechaniczną zwaną rekuperacją można zamontować w każdym budynku i w dowolnym momencie. Jednak dużo korzystniej jest uwzględnić ją podczas projektowania domu, ze względu na potencjalne oszczędności np: w budowie tradycyjnych kominów. Wyeliminujemy w ten sposób zbędne wydatki od samego początku procesu budowlanego. W sytuacji montażu rekuperacji nie trzeba inwestować w okna z mikrowentylacją, które są dużo droższe od okien standardowych. Przewody wentylacji mechanicznej mają także znaczną średnicę, którą trudno jest ukryć w zakamarkach. Wymaga to zabudowania, aby znacząco nie szpeciły wnętrz pomieszczeń, dlatego warto już na etapie projektu pomyśleć o rekuperacji dla zdrowia i własnych oszczędności.
Podsumowując, warto jest, zainwestować w rekuperator, który pomoże obniżyć rachunki za ogrzewanie, a także poprawi jakość powietrza w domu, wpływając tym samym na lepsze samopoczucie domowników.
Ostatnie
realizacje
Pracujemy zawsze na 100%. Sprawdź co u nas słychać.
Data realizacji: Sierpień 2023 Lokalizacja: Kraków woj. Małopolskie Zadanie: Ogrzewanie nadmuchowe, klimatyzacja i rekuperacja zasilane pompą[…]
Data realizacji: Lato 2023 Lokalizacja: Kłaj woj. Małopolskie Zadanie: Ogrzewanie nadmuchowe i klimatyzacja. System ogrzewania nadmuchowego[…]
Data realizacji: Grudzień 2023 Lokalizacja: Żory woj. Śląskie Zadanie: Ogrzewanie nadmuchowe, klimatyzacja i rekuperacja. System ogrzewania[…]